Bugün - Web Sitemize Hoşgeldiniz 

Alüminyum ve Metal İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti. 
  S.S.S. İletişim Site Haritası

Ürünler
›› Mantolama
 

Dış cephe ısı yalıtımı (mantolama) nedir?

İnsanların konforlu bir yaşam sürebilmeleri; 20-22°C sıcaklık ve %50 bağıl nem değerine sahip olan ortamlarda mümkün olabilir. Kış aylarında dış ortam sıcaklıkları 20°C nin oldukça altına düşer. Yaz aylarında ise tam aksine 20°C nin üstüne çıkar. Isı veya enerji; sıcak ortamdan, soğuk ortama transfer olur. Bu nedenle yapılarda, kışın görünen enerji kayıpları, yaz aylarında ise istenmeyen enerji fazlalılığına dönüşür.                 

Yapılarda ve tesisatlarda, ısı kayıplarının (+/-) ve geçişlerinin azaltılmasına ısı yalıtımı denir.

Dış cephe mantolamaDış Cephe Isı  Yalıtımının (Mantolama) Faydaları Nelerdir?

a.Isı yalıtımı yapılmasıyla, binadan dışarıya çıkan ısı kaybı; yalıtımsız duruma göre azalır. Dolayısıyla ısınabilmek için tüketilen yakıt miktarı da azalmış olur. Bu azalma miktarı, yapınızın bulunduğu bölgenin iklim koşullarına göre farklılık gösterir. Bu değişim oranı      %50 - %70 arasındadır. Örneğin; Kış aylarında, Isı yalıtımı olmayan yapınızı ısıtabilmek için 100 birim yakıt tüketiyorsanız, yapınıza yalıtım yaparak bu tüketimi 50 birime hatta 30 birime kadar düşürebilirsiniz.
b.Isı yalıtımı yapılmış yapıların, duvarlarının iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenmeler, siyah lekelenmeler ayrıca sıva ve boya kabarmaları oluşmaz.
c.Yaşam alanlarınızda sıcak ve soğuk hava farklılıkları oluşmayacağından, sağlıklı bir ev ortamı oluşur.
d.Isı yalıtımlı duvarların içinde, difüzyon sonucu yoğuşma olmayacağından, duvarda ki malzemeler korozyona uğramaz. (bina demir ve çelikleri paslanıp incelmez.)
e.Isı yalıtımı uygulanmış binalarda, yakıt tüketimi daha az olduğundan hava kirliliğine neden olmaz.

Dış Cephe Isı Yalıtımı (Mantolama) Nerelere Yapılır? 

a. Binaların çatı ve duvarlarına
b.Toprak temaslı mahallere
c. Katları ayrılan döşemelere
d.Tesisat boruları ve havalandırma kanallarına
e. Garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara yapılır
f. Soğuk Hava Depolarına

Dış Cephe Isı Yalıtımı ( Mantolama ) Nasıl Yapılır?

Ön Hazırlık

Uygulama yapılacak yüzey, toz ve yağ gibi yapışmayı engelleyici maddelerden arındırılır. Döküntülü ve kabarmış yüzeyler fırçalanarak temizlenir. Isı  Yalıtım levhalarının yapışacağı yüzey düzgün hale getirilir.

Dış cephe mantolamaIsı  Yalıtım Levhasının Yapıştırılması
Isı  Yalıtım plakalarının yapıştırılacak yüzüne, tamamen kaplayacak şekilde yapıştırıcı sürülür. Daha sonra bu yüzey taraklı mala ile taranır. Yapıştırma harcı uygulanmış plakalar, arasında boşluk kalmayacak ve şaşırtmalı bir şekilde duvara yapıştırılır.


 

Dış cephe mantolamaKöşe Profillerinin Yerleştirilmesi
Köşelerde, rüzgar ve su etkileri ile plakalar arasında zamanla oluşabilecek ayrılma risklerini önlemek ve düzgün bir köşe oluşturmayı kolaylaştırmak için köşe profilleri uygulanır. 

 

 

Dış cephe mantolamaIsı  Yalıtım Levhalarının Dübellenmesi
Yapıştırma işlemine ilave olarak, levhaların sürekliliğini ve performansını uzun ömürlü bir şekilde sürdürmesi için, ısı  Yalıtım plakaları bina duvarlarına dübellenir.
Dilatasyon, damlalık ve denizlik profilleri gerekli bölgelerde kullanılır.

Dış cephe mantolamaSıva Katlarının Oluşturulması  ve Donatı Filesinin Yerleştirilmesi
Isı plakalarının  üzerine ilk kat sıva atılır. İlk kat sıvayı hemen takiben donatı filesi birbirlerinin üzerine 10 ar cm geçmek şartıyla,  sıvanın üzerine hafifçe gömülerek yerleştirilir. Sıva kurumadan, ikinci kat kapama sıvası yapılır. 

 

 

 

Dış cephe mantolamaAstar
Boyanacak yüzey ile son kat sıva arasında köprü vazifesi görerek, yüzey emiciliğini azaltıp, son kat boyanın yüzeye daha kuvvetli yapışmasını sağlayan kimyasaldır. 

 

 

Dış cephe mantolamaBoyama
Tercihe göre direkt dış cephe boyası uygulanabilir. Sıva hatlarını ölçmek için mineral sıva atılarak, bu sıva üzerine boya uygulanır. Ya da grenli(desenli) dış cephe boyası uygulanabilir.
 

 
 

Biz Kimiz?

1982 yılından itibaren İstanbul' da gıda ve tekstil sektörlerinde faaliyet göstermek üzere kurulan firmamız, sektörlerinde her zaman öncülük yapmış olan şirketlerimiz ve şirket ortaklarımız, 1985 yılında başlayan tekstil ithalat ve ihracatına alüminyum ve porselen dış cephe kaplama taşları...
devamı >

Ne Yaparız?

Alüminyum ve Porselen Taş sektöründe faaliyet gösteren Rota Alüminyum Kalite, Güven ve Rekabet Üstünlüğü nü öncelik olarak bilir. Firmamız 2006 yılında satışını yaptığımız ürünlerimiz arasına binaların dış cephe kaplamasında kullanılan porselen dış cephe kaplama taşlarını da ekleyerek uzman...
devamı >

Neredeyiz?

Rota Alüminyum
Karadeniz Mh. Mehmet Akif Cd.
1210 Sk. No:18
G.O.Paşa / İSTANBUL

+90 212 564 5717 - 564 5737
+90 532 285 7072
+90 212 564 5781
info@rotaaluminyum.com

Canlı Destek Hattı

Operatörümüzden canlı destek almak için lütfen aşağıdaki butona basınız. Her türlü soru, öneri ve görüşlerinizi hattın diğer ucundaki operatörümüze canlı destek eşliğinde belirtebilirsiniz.

Görüşmeleriniz kayıt edilmektedir

 
 

Tüm referanslarımızı görüntülemek için tıklayın

 
 
 Ana Sayfa  I  Hakkımızda  I  Sertifikalar  I  Referanslar  I  Bize Ulaşın
Ürünlerimiz : Fibercement - Porselen Cephe Taşı - Aliminyum Giydirme - Mantolama
Tasarım & Programlama CreaNet Bilişim Hizmetleri